Ден на смокинята

31 Юли
Смокиново клонче

Със сигурност смокинята е позната на човечеството от дълбока древност, без да споменаваме активното й библейско присъствие! Пресни или сушени, плодовете са естествен източник на здраве с доказано високото съдържание на витамини, минерали и антиоксиданти.
Родината на дървото с безценните плодове е районът на Мала Азия , някъде по земите на днешна Турция, която е първа в света по производство и износ на смокини. „Град на смокините“ наричат един от най-големите й градове – Айдън, където дори е издигнат и паметник на смокинята.
Екзотично вкусният, свеж и сладък плод съдържа едва 74 калории в 100 г, а в същото време е феноменален източник на фибри, минерали, витамини и полифенолни флавоноидни антиоксиданти, с които си съперничи и в някои отношения дори превъзхожда ябълката. Сушените смокини съвсем не отстъпват по полезно съдържание и съвсем не е напразно определението, дадено им единодушно от диетолозите – концентрирани източници на енергия и здраве.
Високите нива на антиоксидантните витамини А, Е и К в пресните плодове, както и техните фито-химични съединения подпомагат отвеждането от организма на вредния кислород, получен от свободните радикали и по този начин предпазват от рак, диабет, редица дегенеративни заболявания и инфекции. Научни изследвания доказват, че хлорогенната киселина, съдържаща се в смокините, способства за контрола и поддържането на ниски нива на кръвната захар. И пресните, и сушените смокини са надеждни източници на витамини от групата В-комплекс /ниацин, пиридоксин, фолатии пантотенова киселина/, повлияващи силно метаболитните процеси на въглехидрати, протеини и мазнини в организма.
Широко разпространените сушени смокини показват отлично съдържание на минералите  калций, мед, калий, манган, желязо, селен и цинк– важни компонентина клетъчните и телесните течности, оказващи влияние и контрол върху сърдечната дейност, кръвното налягане, производството на червени кръвни клетки.
Дори смокиновите листа намират приложение в медицината – приготвените с активното им участие препарати се използват за лечение на алопеция ареата /гнездовидно оплешивяване/ и витилиго.
Плодовете на смокинята, в прясно или изсушено състояние, са една от ценените добавки в кулинарията. С характерния си вкус и аромат, те внасят неповторима екзотика в салати, супи, яхнии с месо и всякакви десерти.
В нашата кухня традиционно смокините присъстват под формата на дъхаво сладко, конфитюр или в изсушен вид, като допълнение към домашно приготвения сладкиш. Предвид многобройните им достойнства, обаче, освен като пресен, преливащ от сладост и аромати плод, бихме могли да ги включваме по-често и като основен компонент в предястията и ястията от ежедневното меню. 

Салата от китайско зеле, пилешко филе и смокини

Идеалната диетична салата с екзотичен привкус. 

Обзор

Порции
Порции

Необходими продукти: 

400 g пилешко филе
1 кубче пилешки бульон
1 китайско зеле
8 смокини

Бележки: 

За овкусяване на салатата пригответе сос от 4 с.л. зехтин екстра върджин, 1 с.л. лимонов сок, 1 с.л. балсамов оцет, сол и прясно смлян черен пипер.  

Салата от китайско зеле, пилешко филе и смокини

Начин на приготвяне : 

1. Кипнете около 0.5 л вода с разтвореното в нея кубче бульон, сложете пилешкото филе, намалете огъня и оставете да ври през следващите 10 минути.
2. Междувременно нарежете фино китайското зеле, а смокините - на 4 или 6 парченца, в зависимост от големината.
3. Извадете сварените пилешки филета, отцедете и оставете да се охладят, след което ги нарежете на по-малки хапки.
4. В салатиера смесете китайското зеле, смокините и пилешкото. Овкусете със салатения сос, разбъркайте и сервирайте предварително охладено.
Добър апетит! 

Рейтинг: 

Average: 4.5 (2 votes)

Още по темата: 

Патешко филе със смокини

Патешко филе със смокини

Необходими продукти (за 4 порции):
- 2 парчета патешко филе
- 8 пресни смокини
- 2 супени лъжици мед
 - 1 супена лъжица балсамов оцет
 - 1 портокал
- 1 чаша телешки или пилешки бульон /1 кубче/
 - 30 г масло