Ден на пържените картофки

13 Юли
Френски пържени картофки

Принципно, картофите са на 4-то място по отглеждане в света, предхождани единствено от ориза, пшеницата и царевицата. Произходът им е южноамерикански и по-точно някъде из земите на днешните Перу, Боливия и Чили, където древните цивилизации отглеждали множество техни разновидности, притежаващи голямо разнообразие на цветове и форми. За останалата част от света картофът става известен в края на 15-ти и началото на 16-ти век, а наименованието си в Европа получава от италиански език, където новопоявилият се зеленчук е оприличен на трюфелите. И, защото все пак не е Ден на картофа, а точно на пържените картофки,известни повече като „френски картофки“, нека отбележим важното високо съдържание на въглехидрати, белтъчини, минерали (най-вече калий) и витамини, включително витамин C, които бихме могли да получим, включвайки картофите по-често в менюто си.
А колкото до пържените картофки, въпреки че понастоящем са една от типичните американски храни, консумирана с всевъзможни подправки и съвсем не само като гарнитура, оказва се, че чак през 1802 г., на прием в Белия дом, Томас Джеферсън гощава присъстващите с „картофки, сервирани по френски маниер“. Според твърденията на белгийски журналист, позоваващ се на ръкопис, датиращ от 1781 г., пържените картофки били част от обичайната семейна трапеза на жителите от испанска Нидерландия (днешна Белгия) още през 1680 г. Легендата разказва, че местните, препитаващи се предимно от риболова, обичали да добавят към всяко домашно приготвено ястие дребни запържени рибки. Когато, обаче, река Маас замръзвала, те прибягвали до картофите, които изпържвали, предварително нарязани на тънки пръчици. Приемлива теория, но… малко вероятна. Като начало, ръкописът, цитиран от журналиста, и до днес не е предоставен за обследване. От друга страна, смята се, че картофът пристига в региона около 1735 г., а кулинарните историци добавят основателното съмнение, че предвид икономическите условия през 18-ти век, звучи немислимо обикновеният селянин да е бил в състояние да си позволи заделянето на необходимото количество мазнина за изпържването на картофите.
А защо въпросните пържени картофки са известни в цял свят като „френски“? Предположенията, отново с белгийски адрес, са че терминът е въведен от американските войници, пристигнали в Белгия по време на Първата световна война, които са вкусили от  белгийските картофки. Всъщност, идеята е, че по онова време, официален език в белгийската армия е бил френският. Факт е, че изразът "френски пържени картофи" за пръв път се появава в сборника с рецепти, излязъл на английски език през 1856 г. Ето и обяснението за приготвянето им: "За да приготвите френските пържени картофи, нарежете пресните картофи на тънко и ги изпържете в силно сгорещена и леко подсолена мазнина до постигане на златисто-кафяв цвят, след което ги отцедете“.
Е, белгийски или френски, нарязани на тънки пръчици, жетони, фини резени или с къдрава форма; само със сол или поръсени с щедра порция настъргано сирене, или пък люто чили, заслужава си да отбележим подобаващо Деня на пържените картофки! 

Мариновано патешко с картофи и ябълки

Крехко ароматно патешко, придружено от апетитни златисти картофки и резенчета ябълка.

Обзор

Порции
Порции

Необходими продукти: 

8 патешки бутчета
2 кг картофи
6 ябълки
1 кг патешка или гъша мас

Бележки: 

За приготвяне на ароматната яхния е предвиден букет от подправки, който включва: магданоз, мащерка, кориандър, черен пипер, розов пипер, куркума, сладък и лют червен пипер. Комбинирането им е според индивидуалния вкус.   

Мариновано патешко с картофи и ябълки

Начин на приготвяне : 

1. Посолете и подправете патешкото. Сложете го в достатъчно голяма тенджера, добавете цялото количество /без предвиденото за картофите/ гъша /патешка/ мас и оставете да къкри без похлупак, на тих огън в продължение на около 2 часа. 
2. Междувременно обелете картофите, нарежете ги на кръгчета и ги запържете на силен огън в 2-3 лъжици от маста. Когато придобият златиста коричка, посолете, поръсете с черен пипер, намалете огъня и ги оставете да се готвят още 20-25 минути.
3. Извадете патешките бутчета и без да ги отцеждате ги подредете в тавичка. Запечете ги на умерена фурна за 15-тина минути. Не изхвърляйте маста. Съберете я в добре затварящ се буркан и може да я съхранявате на хладно и тъмно до 6 месеца.  
4. Обелете и нарежете ябълките на 4. Отстранете семките им. Запържете ги до златисто в 2 лъжици от маста.
Преди да сервира патешкото, гарнирано с картофите и резените ябълка, поръсете ястието със ситно нарязан пресен магданоз.
И не забравяйте да добавите чаша хубаво червено вино!
Наздраве и приятен апетит! 

Рейтинг: 

Average: 5 (1 vote)

Още по темата: 

Ден на картофения чипс

Купа с хрупкав картофен чипс

След поредица от разнообразни сладкиши, днес Кулинарният календар е избрал да празнуваме Деня на картофения чипс. 

Тартифлет - картофено руло с шунка и сирене

Тартифлет с шунка и сирене

Оригинална рецепта за типично френско ястие от района на Алпите - бързо и лесно за приготвяне топящо се вълшебство.

Картофени кнедли със сирене и спанак

Картофени кнедли със сирене и спанак

Ефектна и много подходяща гарнитура към ястия от печено месо или риба или просто вкусни тапас за сервирания аперитив.