Ден на бретцела

26 Април
Хрупкави апетитни бретцели

Според една от легендите, преди векове католическите монаси създават прословутите бретцели от парченца останало тесто. Смята се, че уникалната форма пресъздава единството на Светата Троица, въпреки че в хода на историята са известни и други тълкувания. Като датиращото от 17-ти век, например, според което възелът на бретцела е бил възприеман като израз на неразривния брачен съюз.
Друго предание разказва, че бретцелът е сътворен от хлебар, комуто баварският крал поръчал да направи хляб с такава форма, че през него 3 пъти да може да се види Слънцето.
Коя от историите е по-достоверна така и не става ясно, но безспорна истина е, че от началото на 14-ти век до днес бретцелът е живата емблема на немските пекари, макар през Средновековието приготвянето им да е било разрешено само през строго определено време, при това - на много ограничен кръг хора.
В наши дни гевречетата с необичайната форма са популярни не само в Бавария! Бретцелите са предпочитано лакомство както на домашната трапеза, така и по време на различни спортни състезания, карнавали и фестивали по цял свят.
Любопитен факт е свързаният с бретцелите празник в Люксембург. Там ежегодно, дори отдавна сключилите брак двойки, поддържат жива традицията на Бретцелзондег – на четвъртата неделя от Великите пости момчетата и младите мъже дават на момичетата и младите жени сладки бретцели. Момиченцата и девойките пък, за да изразят взаимност, им отговарят с шоколадови яйца на самия Великден. На високосна година ролите се сменят.
Е, мисля, че е време да преминем и към оригиналната рецепта за вкусни домашни бретцели.
Приятни минути в кухнята и ...добър апетит впоследствие Ви желае Кулинарният календар!

Домашни бретцели

Оригинална рецепта за вкусни и апетитно златисти домашни бретцели, подходящи за хапване по всяко време. 

Обзор

Порции
Порции

Необходими продукти: 

50 мл топла вода
1 с.л. захар
2 ч.л. кашерна сол
1 пакетче суха мая
600 g брашно
50 g масло
300 мл вода
2 с.л. сода
1 голям жълтък

Бележки: 

Оформяне на традиционния бретцел

Начин на приготвяне : 

  1. В купа за разбиване смесете топлата вода, захарта и кашерната сол; поръсете с маята и оставете сместа да престои около 5 минути – ще започне да се пени.
  2. Добавете брашното и разтопеното масло, разбивайки с миксера на ниска скорост, но достатъчно продължително, за да получите гладка смес. Увеличете скоростта и продължете да разбивате още 2-3 минути, след което извадете полученото тесто, почистете купата, намажете и нея, и самото тесто с масло. Върнете тестото в купата, покрийте я и я оставете на топло за около 50-55 минути – за това време тестото ще удвои размера си.
  3. Загрейте фурната на 220 градуса, а междувременно изсипете 300-те мл вода, заедно със содата за хляб в достатъчно дълбока тенджера и оставете сеста да заври на котлона.
  4. Извадете тестото и го разделете на 8-10 равни части, след което разточете всяка на дълъг фитил, който е по-дебел в средата и изтънен в двата края и оформете бретцелите. Пуснете ги един по един, за не повече от 30-40 секунди в кипящата вода със сода, след което ги извадете с решетъчна лъжица и ги подредете в тавичката за печене, чието дъно предварително сте покрили с хартия. Намажете всеки бретцел с разбития в малко вода жълтък и поръсете с едра морска сол.
  5. Изпечете бретцелите до придобиване на златисто кафяв цвят – около 10-12 минути.

Рейтинг: 

Average: 4.5 (2 votes)