Ден на Дяволската торта

19 Май
Дяволска торта с шоколадова глазура

Характерната Дяволска торта се появява за пръв път в кухнята на САЩ около 1900 г. Смята се за аналог на класическата торта, известна под наименованието „Бял ангел“ и се радва на богата история.
Освен като Дяволска, шоколадовата сладост е позната и с имената торта „Демон“, „Уолдорф Астория“ и „100 долара“, а понякога, само заради външната прилика, неправилно я наричат „Червено кадифе“ или „Махагонова торта“.
Но какво прави Дяволската торта толкова специална?! За разлика от останалите шоколадови торти, за приготвянето й се използва повече сода за хляб, която повишава киселинното ниво и, в комбинация с какаото, придава характерния наситен махагонов цвят на сладкиша. Друга основна разлика е, че при нея шоколадът не се разтваря в прясно мляко – рецептата предвижда шоколадова глазура, приготвена с гореща вода. Именно на тези, наглед не особено значими елементи, тортата дължи невероятно пухкавата и същевременно сочна консистенция.
Съвсем обяснимо, с известната и предпочитана торта и най-вече с начина й на приготвяне, се свързват и множество легенди. Като тази, от 1940 г., която разказва за посетител на ресторант, поръчал въпросната Дяволска торта, но помолил и за рецептата й. Получил я срещу сумата от 100 долара, която така го разгневила, че той се зарекъл да направи широкодостъпна скъпата тайна. Това е причината едно от имената на тортата да е „Сто долара“.
Друга,станала популярна през 50-те години на миналия век версия е, че тортата е създадена в кухнята на ресторанта към прословутия хотел „Waldorf Astoria“ в Ню Йорк, заради което я наричат и торта„Уолдорф Астория“. Интересно е, че въпреки липсата на всякакви доказателства в подкрепа на твърдението, в ресторанта на хотела и днес с гордост защитават автентичността на легендата.
Още нещо любопитно, свързано с оригиналната рецепта за приготвянето на Дяволската торта. За получаване на желания цвят, първоначално бил използван оцветителят амарант (E123). Добавянето му официално е преустановено през 1975 г., когато американската администрация по санитарен контрол на храните и лекарствата го поставя под възбрана, заради предполагаеми канцерогенни свойства, в резултат на което следва главоломен спад на популярността на Дяволската торта.

Рейтинг: 

Average: 4 (4 votes)