Ден на шегата, лъжата и скъпоценната хлебна закваска

01 Април
Пълнозърнест хляб със закваска

Традиционно, днешният ден се свързва с шегата, незлобливата лъжа и понякога не толкова добронамерения хумор! Въпреки факта, че веселият празник се отбелязва от стотици години насам, никой не е в състояние да посочи как точно се е зародила традицията. Според едно от схващанията, през 1500 г., когато Франция приема официално римския календар, много селски общности продължават да празнуват Нова година през април. Затова е останал и изразът, с който наричали празнуващите -„априлски глупци“.
В историята са известни някои изключително успешни първоаприлски шеги, една от които е и датиращата от 1957 г., когато Би Би Си излъчва документален филм за произхода на спагетите и култивираното им отглеждане… на дървета. Впоследствие се наложило компанията да направи официално изявление, признавайки незлобливата шега, на която мнозина повярвали.
Но, ведно с доброто настроение в слънчевия ден, нека отдадем заслуженото и на безценната закваска, която векове наред се оказва единствената възможност за приготвянето на пухкав хляб. Историците признават, че е доста трудно да се каже с точност къде и по кое време за пръв път човекът е направил важното откритие. Смята се, че хлебната закваска датира от епохата на древния Египет. Съществуват предположения, според които за откриватели се посочват вавилонците или евреите. Легендарно предание разказва за човек, забравил парче тесто неопечено и с учудване установил увеличения му обем под въздействието на протеклата ферментация. Все пак, нека не пропускаме факта, че египтяните, както и шумерите преди тях, са произвеждали не само хляб, но и бира.
Една важна съпоставка – ферментацията всъщност е аналог на храносмилателния процес, който започва извън стомаха ни. Но хлябът със закваска е доказано по-лесно смилаем от този, произведен с добавянето на дрожди, т.е. хлебна мая, която за да увеличи обема на тестото, предизвиква всъщност алкохолна ферментация. 

Домашен царевичен хляб

Лесна рецепта за домашно приготвен, богат на вкусове и аромати, пухкав царевичен хляб.  

Обзор

Порции
Порции

Необходими продукти: 

110 g пшенично брашно
110 g царевично брашно
1 ч.л. бакпулвер
1⁄2 ч.л. сода за хляб
1⁄2 ч.л. Сол
60 мл слънчогледово олио
1⁄4 ч.л. лют червен пипер
200 мл прясно мляко
1 яйце
2 с.л. нерафинирана тръстикова захар

Начин на приготвяне : 

1. Загрейте фурната до 180 ° C и намаслете формата за хляб /приблизителни размери 20 х 10 см/, след което покрйте дъното й с готварска хартия, която изрежете така, че да излиза извън формата. При желание царевичният хляб да бъде с формата на подкова е необходимо да подготвите съответната кръгла тава.  
2. В едната купа смесете сухите компоненти: двата вида брашно, бакпулвера, содата, солта и червения пипер, а във втората – разбийте олиото със захарта и яйцето до получаване на гладка маса. Добавете към нея сухия микс от първата купа, като постепенно сипвате от млякото и бъркате непрекъснато до получаването на еднородно тесто.
3. Изсипете тестото в подготвената форма и печете около 40 минути, след което извадете царевичния хляб и го оставете да се охлади, но през първите 5 минути не го изваждайте от формата.  
Добър апетит!

Рейтинг: 

Average: 5 (1 vote)

Още по темата: 

Класически меден хляб с подправки

Класически меден хляб с подправки и ядки

Лесна рецепта за приготвянето на класически меден хляб с ароматни подправки и бадемови ядки. 

Празнична погача

Лесна рецепта за ефектна домашно приготвена погача, подходяща за всеки празник.