Празник на равиолите

20 Март
Равиоли с пармезан и доматен сос

Днес Кулинарният календар е определил да празнуваме с традиционното италианско ястие, за което ни е приготвил и специална рецепта: Домашни равиоли с 4 вида плънка.
Въпреки сведенията, че равиолите са пристигнали в Европа, пренесени от Китай през 13-ти век от пътешественика Марко Поло, те се смятат за традиционно ястие от италианската кухня. Още повече, че наименованието, с което са познати и широко известни, идва именно от италиански език, докато в Китай, подобни тестени изделия с плънка се наричат хунтун или паучи.
Съществуват и много общи черти между равиолите и пелмените – характерно за руската кухня блюдо, което също се радва на множество вариации по отношение на плънката. С едно изключение – за разлика от пелмените, равиолите могат да бъдат сервирани и като десерт.  
Изключително щедър е Кулинарният календар в желанието да задоволи предпочитанията на всеки у дома – ето я рецептата за равиоли с цели 4 различни плънки:
Необходими продукти:
3 чаши бяло брашно
1/2 чаена лъжичка сол
2 яйца
1/2 чаша вода
Плънка 1: Рикота с колбас
600 г сирене рикота
2 яйца
100 г мортадела, шунка, прошуто или друг вид колбас
1 щипкаиндийско орехче
сол и черен пипер
Плънка 2: Рикота вегетариана
600 г сирене рикота
2 яйца
1 – 2 супени лъжици пресен магданоз - ситно нарязан
¼ чаена лъжичка канела
сол и черен пипер
Плънка 3: Говеждо и спанак
150 – 200 г постно говеждо месо
1 супена лъжица масло
1 скилидка чесън
1/2 чаша бланширан и нарязан спанак
1 супена лъжица пресен магданоз
2 яйца
1 щипкаиндийско орехче
Плънка 4: Наденица
250 – 300 г наденица
2 яйца
2 супени лъжици настърган пармезан
Начин на приготвяне:

  1. Плънките се приготвят като смесите указаните продукти със забележката, че при тези с говеждо и наденица, месният продукт предварително се запържва леко, след което се охлажда и едва тогава се добавя към останалите, предвидени за съответната смес.
  2. За тестото е необходимо първо да се пресее брашното, а след това към него да бъде добавена солта. Оформя се кладенче, в което се изсипват предварително леко разбитите яйца и при замесването постепенно се добавя топла вода. Тестото трябва да стане достатъчно твърдо и гладко.  
  3. Оставете готовото тесто да почине около 15 минути, след което го разточете на фини кори с дебелина около 2.5 – 3 мм.
  4. С малка лъжичка поставете от плънката върху едната кора, спазвайки разстояние от 2-3 см. между отделните порции. След като разпределите пълнежа върху цялата кора, внимателно покрийте с втора кора и притиснете около плънката, за да не излиза. Разрежете с остър нож корите, за да получите отделните равиоли, ако е необходимо отново добре затворете краищата им и ги оставете да засъхнат поне за час преди готвене.
  5. Кипнете 6-8 л подсолена вода, в която сварете равиолите за 10-15 минути. Готовите равиоли внимателно извадете с решетъчна лъжица и задължително оставете да се отцедят.

Сервирайте ги топли, гарнирани с любим сос и поръсени с настърган пармезан.
Добър апетит! 

Рейтинг: 

Average: 4.4 (5 votes)

Още по темата: 

Пелмени с прясна коприва

Пелмени с прясна коприва

Апетитни пелмени от домашно приготвено тесто по оригинална рецепта, с плънка от прясна коприва и лук, поднесени с разтопено масло или сметана.