Ден на артишока

16 Март
Артишок

За родина на артишока се смята района на Средиземноморието. Този все по-чест гост на трапезата ни е познат на човечеството още в Древността. Според гръцката митология, Зевс превръща в артишок метресата си Синара, още при първия й опит да се отдалечи от Олимп. Всъщност, въпреки че се отнасяме към него като към зеленчук, в кулинарията се използва цветната пъпка на растението артишок, която ако не бъде преждевременно откъсната за консумация, се превръща в красив виолетов цвят.
В Новия свят артишокът е пренесен от испанските заселници през 16 в. Днес, почти всеки артишок, произведен в САЩ, идва от Калифорния, където в градчето Кастровил, през 1947 г., на проведения за пръв път конкурс, за Кралица на артишока е избрана Норма Джийн Мортенсън – бъдещата Мерилин Монро!
Със специфичния си вкус - съчетание от праз лук и целина - артишокът има изключително многолики проявления в съвременните кухни. Приготвя се варен, печен, задушен, на скара, пържен или с разнообразни вкусни плънки. Той е богат на много биоактивни и баластни вещества, съдържа значителни количества калий, калций, фосфор, магнезий, желязо, натрий, витамин А, В1, В2, С, както и белтъчини, мазнини и въглехидрати, а в същото време е всепризнатата диетична храна - в 100 г артишок има едва 40 калории. Единствено в артишока откриваме и мощния антиоксидант циарин, който влияе благотворно на черния дроб, но именно заради присъствието му, в готварските рецепти зеленчукът се съчетава с лимон, портокал, каперси, чесън или с по-силните подправки като дафинов лист, босилек и кориандър. Консумирането на артишок се препоръчва за профилактика срещу диабет, подагра, целулит, атеросклероза, както и за хора с наднормено тегло.
Не ни остава друго, освен да приготвим любимата салата или ястие с артишок и да празнуваме заедно с полезния зеленчук!

Рейтинг: 

Average: 5 (1 vote)