Ден на шампанското

08 Август
Празнично поднесено шампанско

Названието „Шампан“, с което се кичат единствено вината, произведени по традиционната технология, строго съблюдавана в едноименния район на Франция, е защитено за Европа още с Мадридския договор от 1891 г. и впоследствие потвърдено с Версайския договор, след приключване на Първата световна война. Специално създадената Международна организация по въпросите на вината от Шампан разработва и утвърждава стандарт за отглеждането, подбора и обработката на гроздовите сортове за производството на уникалната пенлива напитка. Спазването на правилата за използване на сортовете Шардоне, Пино ноар и Пино мьоние, както и всеки етап от надлежно проследената технология, дават основание, върху етикета на бутилката да бъде поставено заветното определение на скъпоценното й съдържание. През 2005 г. се стига дотам, че е оповестена официална забрана за ползването на термина „шампан“ за пенливите вина, произведени в други райони на Франция или по света, въпреки че реално напитките отговарят на всички останали изисквания.
Отглеждането на лозя в областта Шампан датира още от гало-римския период. През Средновековието лозарството и винарството в района процъфтяват. Монасите произвеждат вино за причастия и, разбира се, за тържествените церемонии по коронясването на френските крале, които традиционно се извършват в Реймс. При все това, кралските особи и високите им гости определено предявяват предпочитания към непенливите вина от Шампан.
А историята на познатото, високо ценено и сервирано обикновено при специален повод шампанско днес, е свързана с непрестанни подобрения на технологията по производството и бутилирането на „дяволската напитка“. Е, има и пренции, най-вече от страна на англичаните, относно съществения им принос при създаването на напитката. Противно на общоприетото мнение и живелият през 17-ти век бенедиктински монах Пиер Периньон не е баща на шампанското! В действителност, обаче, негова заслуга са множество подобрения в процеса на подбор на суровината, както и истинското свещенодействие, свързано със смесването на различни сортове грозде за постигането на по-добър вкус и аромат на напитката. Пак той за пръв път започва бутилирането на шампанското и въвежда употребата на специални тапи, изработени от кората на корков дъб, които позволяват овладяването на непокорната течност. Дали, както твърдят англичаните, бутилките са тяхно изобретение или са откритие на френски химик, забелязал че за по-надеждно съхранение на шампанското отношение имат и формата, и цветът на стъклотото, така и не става ясно. Днес, обаче, е факт, че използваните бутилки са от дебело и тъмно стъкло, с вдлъбнато дъно, предназначени да издържат налягане, трикратно по-високо от налягането в автомобилна гума.
Но, без повече предисловия, да преминем към същинската част от празника! Наздраве с чаша добре охладено ароматно пенливо шампанско! 

Рейтинг: 

Average: 4.5 (4 votes)

Още по темата: 

Ден на Рецина

Производство на вино в Древна Гърция

С днешния празник Кулинарният календар ни отвежда направо на гръцкия бряг, където най-добре бихме оценили мекия аромат и неповторимия вкус на Рецина – виното с дъх на бор. 

Денят на виното

В Деня на виното

Броени дни след официалното зарязване на лозите и почитането на Трифон Зарезан, Календарът ни подканва да отбележим още веднъж празника на виното, този път - на бялото.